Themes - Twenty Twenty-One - en to cs_CZ translation catalogue (147 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
cs_CZ: Twenty Twenty-One je prázdné plátno pro vaše nápady a díky tomu je editor bloků vaším nejlepším štětcem. Díky novým blokovým vzorům, které vám umožní vytvořit krásné rozvržení během několika sekund, jemné barvy a poutavý, ale i nadčasový design této šablony nechají vaši práci zářit. Vezměte si to! Podívejte se, jak Twenty Twenty-One zvyšuje vaše portfolio, obchodní web nebo osobní blog.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
cs_CZ: Starší <span class="nav-short">příspěvky</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
cs_CZ: Novější <span class="nav-short">příspěvky</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
cs_CZ: Tmavý režim je nastavení zařízení. Pokud o to návštěvník vašeho webu požádá, zobrazí se váš web s tmavým pozadím a světlým textem. <a href="%s"> Další informace o temném režimu. </a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
cs_CZ: Tmavý režim lze také zapnout a vypnout pomocí tlačítka, které najdete v pravém dolním rohu stránky.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
cs_CZ: Tento web používá místní úložiště k uložení nastavení, když je podpora tmavého režimu zapnutá nebo vypnutá. <br> Místní úložiště je nezbytné k tomu, aby nastavení fungovalo, a používá se, pouze když uživatel klikne na tlačítko Tmavý režim. <br> Žádná data se nepřenesou nebo neuloží do databáze.

en: Suggested text:
cs_CZ: Navrhovaný text:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
cs_CZ: Twenty Twenty-One používá místní úložiště, když je povolena podpora tmavého režimu.

en: Dark Mode support
cs_CZ: Podpora tmavého režimu

en: Learn more about Dark Mode.
cs_CZ: Dozvědět se více o tmavém režimu.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
cs_CZ: Chcete-li otevřít nastavení tmavého režimu, vyberte světlou barvu pozadí.

en: Colors & Dark Mode
cs_CZ: Barvy a tmavý režim

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
cs_CZ: Doporučený příspěvek

[ctx: Post password form]
en: Submit
cs_CZ: Odeslat

[ctx: Post password form]
en: Password
cs_CZ: Heslo

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
cs_CZ: Bez názvu

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
cs_CZ: 123 Hlavní ulice

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
cs_CZ: +123-456-7890

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
cs_CZ: example@example.cz

[ctx: Customizer control]
en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
cs_CZ: Tato šablona vyžaduje WordPress 5.3 nebo novější. Používáte verzi %s. Aktualizujte prosím.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
cs_CZ: Stránka %

en: Leave a comment
cs_CZ: Napsat komentář

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
cs_CZ[0]: %s komentář
cs_CZ[1]: %s komentáře
cs_CZ[2]: %s komentářů

en: 1 comment
cs_CZ: 1 komentář

en: On
cs_CZ: Zapnout

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
cs_CZ: Tmavý režim: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
cs_CZ: Tento obsah je chráněn heslem. Pro zobrazení zadejte prosím heslo.

en: Open menu
cs_CZ: Otevřít menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Čtení&#8221; od Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Autoportrét&#8221; od Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Narcisy&#8221; od Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Růže Tremieres&#8221; od Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
cs_CZ: Odemknout

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
cs_CZ: Navštívit fórum pro pomoc

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
cs_CZ: Přečíst dokumentaci šablony

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
cs_CZ: Potřebujete pomoc?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
cs_CZ: Twenty Twenty-One také obsahuje styl překrytí pro bloky sloupců. Je-li vybrán blok Sloupce, otevřete panel „Styly“ na postranním panelu editoru. Vyberte styl bloku „Překrývání“ a vyzkoušejte to.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
cs_CZ: Překrývající se sloupce

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
cs_CZ: Twenty Twenty-One obsahuje stylové ohraničení pro váš obsah. Je-li vybrán blok obrázků, otevřete panel „Styly“ v postranním panelu editoru. Chcete-li jej aktivovat, vyberte styl bloku „Rám“.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
cs_CZ: Zarámujte obrázky

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
cs_CZ: Blokové vzory jsou předem navržené skupiny bloků. Chcete-li přidat, vyberte tlačítko Přidat blok [+] na panelu nástrojů v horní části editoru. Přepněte na kartu Vzory pod vyhledávací lištou a vyberte vzorek.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
cs_CZ: Přidat blokové vzory

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
cs_CZ: Vytvořte si svůj web s bloky

en: Reading
cs_CZ: Zobrazování

en: Young Woman in Mauve
cs_CZ: Mladá žena v Mauve

en: The Garden at Bougival
cs_CZ: Zahrada v Bougival

en: In the Bois de Boulogne
cs_CZ: V Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
cs_CZ: Vila s oranžovými stromy, Nice

en: Roses Trémières
cs_CZ: Růže Trémières

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Vila s oranžovými stromy, Nice&#8221; od Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
cs_CZ: Nádherné zahrady namalované Berthe Morisotovou koncem 19. století

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Zahrada v Bougival&#8221; od Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Mladá žena v Mauve&#8221; od Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;V Bois de Boulogne&#8221; od Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
cs_CZ: Berthe Morisot<br>(Francie, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
cs_CZ: Hraní v písku

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
cs_CZ: &#8220;Hraní v písku&#8221; od Berthe Morisota

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
cs_CZ: Publikováno v %s

en: Summary
cs_CZ: Shrnutí

en: Excerpt Settings
cs_CZ: Nastavení úryvku

en: Thick
cs_CZ: Tlustý

en: On Archive Pages, posts show:
cs_CZ: V archivech zobrazovat příspěvkům:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
cs_CZ: Zobrazit všechny z %s's příspěvků.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
cs_CZ: Od %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cs_CZ: Vypadá to, že nemůžeme najít to, co hledáte. Možná pomůže vyhledávání.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zadanému výrazu neodpovídá žádný obsah. Zkuste prosím zadat jiný výraz.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
cs_CZ: Jste připraveni publikovat svůj první příspěvek? <a href="%s">Začněte zde</a>.

en: Previous post
cs_CZ: Předchozí příspěvek

en: Next post
cs_CZ: Následující příspěvek

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
cs_CZ: <span class="meta-nav">Publikováno v</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search&hellip;
cs_CZ: Hledat &hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
cs_CZ[0]: Byl nalezen %d výsledek.
cs_CZ[1]: Byly nalezeny %d výsledky.
cs_CZ[2]: Bylo nalezeno %d výsledků.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
cs_CZ: Výsledky pro "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
cs_CZ: Štítky %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
cs_CZ: V rubrikách %s

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
cs_CZ: Pokračovat ve čtení %s

en: Dividers
cs_CZ: Rozdělovače

en: Frame
cs_CZ: Rámeček

en: Borders
cs_CZ: Hranice

en: Overlap
cs_CZ: Překrytí

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
cs_CZ: Blok se 3 sloupci, které zobrazují kontaktní informace a odkazy na sociální média.

en: Contact information
cs_CZ: Kontaktní informace

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
cs_CZ: Seznam projektů s miniaturami.

en: Portfolio list
cs_CZ: Seznam portfolia

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
cs_CZ: Blok překrývajících se sloupců se dvěma obrázky a textovým popisem.

en: Overlapping images and text
cs_CZ: Překrývající se obrázky a text

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
cs_CZ: Mediální a textový blok s velkým obrázkem vlevo a menším s ohraničeným rámečkem vpravo.

en: Two images showcase
cs_CZ: Prezentace dvou obrázků

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
cs_CZ: Tři obrázky uvnitř bloku překrývajících se sloupců.

en: Overlapping images
cs_CZ: Překrývající se obrázky

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
cs_CZ: Blok médií a textu s velkým obrázkem vlevo a nadpisem vpravo. Za nadpisem následuje oddělovač a odstavec popisu.

en: Media and text article title
cs_CZ: Název mediálního a textového článku

en: example@example.com
cs_CZ: example@example.cz

en: Let&#8217;s Connect.
cs_CZ: Pojďme se připojit.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
cs_CZ: Obrovský text následovaný sociálními sítěmi a odkazy na e-mailové adresy.

en: Links area
cs_CZ: Oblast odkazů

en: A new portfolio default theme for WordPress
cs_CZ: Nové portfolio výchozí šablony pro WordPress

en: Large text
cs_CZ: Velký text

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
cs_CZ: Původní velikost

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
cs_CZ: Publikováno %s

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Primary menu
cs_CZ: Hlavní menu

en: Skip to content
cs_CZ: Přejít k obsahu

en: Add widgets here to appear in your footer.
cs_CZ: Zde přidejte widgety, které se zobrazí v zápatí.

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Red to purple
cs_CZ: Červenofialová

en: Purple to red
cs_CZ: Fialovočervená

en: Yellow to red
cs_CZ: Žlutočervená

en: Red to yellow
cs_CZ: Červenožlutá

en: Yellow to green
cs_CZ: Žlutozelená

en: Green to yellow
cs_CZ: Zelenožlutá

en: Yellow to purple
cs_CZ: Žlutofialová

en: Purple to yellow
cs_CZ: Fialovožlutá

en: White
cs_CZ: Bílá

en: Yellow
cs_CZ: Žlutá

en: Orange
cs_CZ: Oranžová

en: Red
cs_CZ: Červená

en: Purple
cs_CZ: Purpurová

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Green
cs_CZ: Zelená

en: Gray
cs_CZ: Šedá

en: Dark gray
cs_CZ: Tmavě šedá

en: Black
cs_CZ: Černá

en: Gigantic
cs_CZ: Gigantické

en: Huge
cs_CZ: Obrovské

en: Extra large
cs_CZ: Extra velké

en: Large
cs_CZ: Velké

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Small
cs_CZ: Malé

en: Extra small
cs_CZ: Extra malé

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
cs_CZ: Používáme %s (v češtině).

en: Secondary menu
cs_CZ: Sekundární menu

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře nejsou povoleny.

en: Newer comments
cs_CZ: Novější komentáře

en: Older comments
cs_CZ: Starší komentáře

en: Full text
cs_CZ: Celý text

en: Display Site Title & Tagline
cs_CZ: Zobrazit název a popis webu

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
cs_CZ: Vypadá to, že tady opravdu nic není. Možná zkuste vyhledávání?

en: Nothing here
cs_CZ: Tady nic

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
