Plugins - Akismet Spam Protection - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (196 entries)

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
cs_CZ: Uživatel %1$s změnil stav komentáře na %2$s.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
cs_CZ[0]: %d komentář nemohl být zkontrolován.
cs_CZ[1]: %d komentáře nemohly být zkontrolovány.
cs_CZ[2]: %d komentářů nemohlo být zkontrolováno.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
cs_CZ[0]: %d komentář přesunut mezi spam.
cs_CZ[1]: %d komentáře přesunuty mezi spam.
cs_CZ[2]: %d komentářů přesunuto mezi spam.

en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: %s approved | %s approved
cs_CZ[0]: %s schválený
cs_CZ[1]: %s schválené
cs_CZ[2]: %s schválených

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
cs_CZ[0]: %s komentář byl zachycen jako spam.
cs_CZ[1]: %s komentáře byly zachyceny jako spam.
cs_CZ[2]: %s komentářů bylo zachyceno jako spam.

en: %s false positive | %s false positives
cs_CZ[0]: %s nesprávně označen jako spam
cs_CZ[1]: %s nesprávně označené jako spam
cs_CZ[2]: %s nesprávně označených jako spam

en: %s missed spam | %s missed spam
cs_CZ[0]: %s nezachycený spam
cs_CZ[1]: %s nezachycené spamy
cs_CZ[2]: %s nezachycených spamů

en: %s reported this comment as not spam.
cs_CZ: Uživatel %s označil, že tento komentář není spam.

en: %s reported this comment as spam.
cs_CZ: Uživatel %s nahlásil tento komentář jako spam.

en: (undo)
cs_CZ: (zpět)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
cs_CZ[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> už ochránil web před %2$s útokem komentářového spamu.
cs_CZ[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> už ochránil web před %2$s útoky komentářového spamu.
cs_CZ[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> už ochránil web před %2$s útoky komentářového spamu.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
cs_CZ[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ochránil váš web před <a href="%2$s">%3$s komentářovým spamem</a>.
cs_CZ[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> ochránil váš web před <a href="%2$s">%3$s komentářovými spamy</a>.
cs_CZ[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> ochránil váš web před <a href="%2$s">%3$s komentářovými spamy</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
cs_CZ: <a href="%s">Akismet</a> chrání váš web proti spamu.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
cs_CZ[0]: <strong>Akismet</strong> zablokoval <strong class="count">%1$s spam</strong>
cs_CZ[1]: <strong>Akismet</strong> zablokoval <strong class="count">%1$s spamy</strong>
cs_CZ[2]: <strong>Akismet</strong> zablokoval <strong class="count">%1$s spamů</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
cs_CZ: <strong>Téměř hotovo</strong> - nastavte si Akismet a rozlučte se se spamem

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
cs_CZ: 12místný klíč API Akismet. K dispozici na akismet.com/get/

en: API Key
cs_CZ: Klíč API

en: API key must be set to fetch stats.
cs_CZ: Klíč API musí být nastaven na načítání statistik.

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Accuracy
cs_CZ: Přesnost

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
cs_CZ: Akismet %s vyžaduje WordPress verze %s nebo novější.

en: Akismet Configuration
cs_CZ: Nastavení Akismet

en: Akismet Error Code: %s
cs_CZ: Chybový kód Akismet: %s

en: Akismet Setup
cs_CZ: Akismet - Nastavení

en: Akismet Stats
cs_CZ: Akismet - Statistika

en: Akismet Support
cs_CZ: Akismet - Podpora

en: Akismet Widget
cs_CZ: Akismet

en: Akismet anti-spam strictness
cs_CZ: Akismet - přísnost antispamu

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
cs_CZ: Akismet během opakované automatické kontroly tento komentář zadržel a označil ho jako spam.

en: Akismet caught this comment as spam.
cs_CZ: Akismet zachytil tento komentář jako spam.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
cs_CZ[0]: Akismet zkontroloval %s komentář.
cs_CZ[1]: Akismet zkontroloval %s komentáře.
cs_CZ[2]: Akismet zkontroloval %s komentářů.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
cs_CZ: Akismet během opakované automatické kontroly tento komentář schválil.

en: Akismet cleared this comment.
cs_CZ: Akismet vyčistil tento komentář.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
cs_CZ: Akismet nemohl znovu zkontrolovat vaše komentáře, zda neobsahují spam.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
cs_CZ: Služba Akismet zaznamenala problém s předchozí SSL žádostí a dočasně ji zakázala. Brzy znovu začne pro žádosti SLL používat.

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
cs_CZ: Akismet odfiltrovává spam, takže se můžete zaměřit na důležitější věci.

en: Akismet has detected a problem.
cs_CZ: U Akismetu se objevil nějaký problém.

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
cs_CZ[0]: Akismet vám ušetřil %d hodinu!
cs_CZ[1]: Akismet vám ušetřil %d hodiny!
cs_CZ[2]: Akismet vám ušetřil %d hodin!

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
cs_CZ[0]: Akismet vám ušetřil %d minutu!
cs_CZ[1]: Akismet vám ušetřil %d minuty!
cs_CZ[2]: Akismet vám ušetřil %d minut!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
cs_CZ[0]: Akismet vám ušetřil %s den!
cs_CZ[1]: Akismet vám ušetřil %s dny!
cs_CZ[2]: Akismet vám ušetřil %s dnů!

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
cs_CZ: Akismet není nakonfigurován. Zadejte klíč API.

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
cs_CZ: Akismet nyní chrání váš web proti spamu.

en: Akismet privacy notice
cs_CZ: Akismet prohlášení o ochraně osobních údajů

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
cs_CZ: Akismet znovu zkotroloval a zachytil komentář jako spam.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
cs_CZ: Akismet znovu zkotroloval a vyčistil tento komentář.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
cs_CZ: Akismet nebyl schopen zkontrolovat tento komentář (odpověď: %s), ale automaticky se o to pokusí později.

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
cs_CZ: Akismet nemohl zkontrolovat tento komentář, ale automaticky to zkusí později.

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
cs_CZ: Akismet nebyl schopen překontrolovat tento komentář (odpověď: %s).

en: Akismet was unable to recheck this comment.
cs_CZ: Akismet nemohl znovu zkontrolovat tento komentář.

en: All systems functional.
cs_CZ: Všechny systémy jsou funkční.

en: All time
cs_CZ: Od počátku věků

en: Always put spam in the Spam folder for review.
cs_CZ: Vždy přesouvat spam pro kotrolu do složky spam

en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
cs_CZ: Akismet API klíč pro tento web byl definován v souboru %s.

en: Anti-Spam Settings
cs_CZ: Nastavení Anti-Spam

en: Awaiting spam check
cs_CZ: Komentář zatím nebyl zkontrolován, zda neobsahuje spam

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Change
cs_CZ: Změnit

en: Cheatin&#8217; uh?
cs_CZ: Nezkoušíte náhodou podvádět?

en: Check for Spam
cs_CZ: Překontrolovat komentáře, zda neobsahují spam

en: Checking for Spam (%1$s%)
cs_CZ: Kontrola spamu (%1$s%)

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
cs_CZ: Vyberte chování vůči nejhoršímu spamu. Můžete je automaticky smazat nebo přemístit do spamového adresáře, k ostatnímu spamu.

en: Cleaning up spam takes time.
cs_CZ: Mazání spamu chvilku trvá.

en: Cleared by Akismet
cs_CZ: Akismet komentář schválil

en: Click the Use this Key button.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko „Použít tento klíč“.

en: Comment #%d could not be checked.
cs_CZ: Komentář č.%d se nepodařilo zkontrolovat.

en: Comment #%d is not spam.
cs_CZ: Komentář č.%d není spam.

en: Comment #%d is spam.
cs_CZ: Komentář č.%d je spam.

en: Comment History
cs_CZ: Zobrazit vývoj změn komentáře

en: Comment discarded.
cs_CZ: Komentář byl zrušen.

en: Comment not found.
cs_CZ: Komentář nebyl nalezen.

en: Comment status was changed to %s
cs_CZ: Stav komentáře byl změněn na %s

en: Comment was caught by %s.
cs_CZ: Komentář byl chycen %s.

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Connect with API key
cs_CZ: Propojit API klíčem

en: Connect with Jetpack
cs_CZ: Spojte se s Jetpack

en: Contact Akismet support
cs_CZ: Kontaktovat podporu Akismet

en: Copy and paste the API key into the text field.
cs_CZ: Zkopírujte a vložte klíč API do textového pole.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
cs_CZ: Momentálně nelze načíst statistiky. Prosím zkuste to znovu.

en: Detailed Stats
cs_CZ: Podrobné statistiky

en: Disabled.
cs_CZ: Zakázaný.

en: Disconnect this account
cs_CZ: Odpojit tento účet

en: Display a privacy notice under your comment forms.
cs_CZ: Zobrazovat prohlášení o ochraně osobních údajů pod formulářem komentářů

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
cs_CZ: Zobrazuje celkový počet komentářů, které Akismet na webu zachytil a označil jako spam.

en: Do not display privacy notice.
cs_CZ: Nezobrazovat prohlášení o ochraně osobních údajů.

en: Eliminate spam from your site
cs_CZ: Zbavte se spamu ze svého webu

en: Enabled.
cs_CZ: Aktivoaný.

en: Enter an API Key
cs_CZ: Zadejte API klíč

en: Enter your API key
cs_CZ: Zadejte API klíč

en: Enter/remove an API key.
cs_CZ: Zadejte/odeberte klíč API

en: Failed to connect to Akismet.
cs_CZ: Připojení k Akismet selhalo.

en: Flagged as spam by %s
cs_CZ: %s označil komentář jako spam

en: Flagged as spam by Akismet
cs_CZ: Akismet označil komentář jako spam

en: For more information:
cs_CZ: Další informace:

en: For more information: %s
cs_CZ: Pro více informací: %S

en: History
cs_CZ: Historie

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
cs_CZ: Pokud je to pravda, Akismet automaticky automaticky zahodí nejhorší spam, než aby jej vložil do složky spamu.

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
cs_CZ: Pokud je to pravda, zobrazte počet schválených komentářů vedle každého autora komentáře na stránce seznamu komentářů.

en: If you already have an API key
cs_CZ: Pokud už máte svůj klíč API

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
cs_CZ: V roce 2012 Akismet zača používat plány předplatného pro veškeré účty (i ty bezplatné). Vašemu účtu však doposud nebyl přiřazen žáný plán. <a href="%s" target="_blank">Přihlaste se</a> proto prosím, a vyberte si předplatné.

en: Manual Configuration
cs_CZ: Manuální konfigurace

en: Manually enter an API key
cs_CZ: Ruční zadání klíče API

en: Missing
cs_CZ: Chybí

en: Network functions are disabled.
cs_CZ: Síťové funkce nejsou povoleny.

en: New to Akismet
cs_CZ: Nový v Akismetu

en: Next Billing Date
cs_CZ: Následující datum fakturace

en: No Subscription Found
cs_CZ: Předplatné nebylo nalezeno

en: No comment history.
cs_CZ: Žádná historie komentářů.

en: No comments were caught as spam.
cs_CZ: Žádný z komentářů nebyl zachycen jako spam.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
cs_CZ: Nebojte se! Kontaktujte nás, a my to vyřešíme.

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
cs_CZ: Na této stránce můžete nastavit plugin Akismet.

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
cs_CZ: Na této stránce můžete aktualizovat nastavení Akismet a zobrazit statistiky spamu.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
cs_CZ: Na této stránce můžete prohlížet statistiky filtrování spamu na vašem webu.

en: Overview
cs_CZ: Základní přehled

en: Past six months
cs_CZ: Posledních šest měsíců

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
cs_CZ: <a href="%1$s">Aktualizujte WordPress</a> na současnou verzi, nebo <a href="%2$s">přejděte na Akismet verze 2.4</a>.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
cs_CZ: Když budete mít jakýkoliv dotaz, neváhejte <a href="%s" target="_blank">kontaktovat náš tým podpory</a>.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
cs_CZ: Zkontrolujte prosím <a href="%s">nastavení Akismetu</a> a pokud problém přetrvává, kontaktujte svého webhostera.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
cs_CZ: Pro pomoc kontaktujte <a href="%s" target="_blank">podporu Akismet</a>.

en: Please update your payment information.
cs_CZ: Aktualizujte prosím své platební informace.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
cs_CZ: Pro obnovu předplatného prosím navštivte <a href="%s" target="_blank">stránku účtu Akismet</a>.

en: Privacy
cs_CZ: Soukromí

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
cs_CZ[0]: Zpracovaných komentářů: %d
cs_CZ[1]: Zpracovaných komentářů: %d
cs_CZ[2]: Zpracovaných komentářů: %d

en: Re-adding...
cs_CZ: Probíhá znovu vkládání...

en: Remove this URL
cs_CZ: Odebrat tuto URL adresu

en: Removing...
cs_CZ: Probíhá odebírání...

en: SSL Status
cs_CZ: Stav SSL

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Set up a different account
cs_CZ: Založte si jiný účet

en: Set up your Akismet account
cs_CZ: Nastavte si svůj účet Akismet

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
cs_CZ: Chcete-li povolit filtrování spamu na tomto webu, nastavte si svůj účet Akismet.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Show approved comments
cs_CZ: Zobrazovat počet schválených komentářů

en: Show the number of approved comments beside each comment author
cs_CZ: Zobrazit počet schválených komentářů u každého autora komentáře

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
cs_CZ: Zobrazit počet schválených komentářů u každého autora komentáře na stránce seznamu komentářů.

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
cs_CZ: Abyste získali klíč API, zaregistrujte se na: %s.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
cs_CZ: Tiše vyřadit nejhorší a nejagresivnější spam, tak ať jej ani nevidím.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
cs_CZ: Některé komentáře ještě nebyly zkontrolovány. Jsou zatím pozdrženy ke schválení a později budou automaticky zkontrolovány.

en: Spam Blocked
cs_CZ: Boj proti spamu

en: Spam blocked | Spam blocked
cs_CZ[0]: Boj proti spamu
cs_CZ[1]: Boj proti spamu
cs_CZ[2]: Boj proti spamu

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
cs_CZ[0]: Spam starší než  1 den se ze <a href="%1$s">složky spamu</a> smaže automaticky.
cs_CZ[1]: Spam starší než %2$d dny se ze <a href="%1$s">složky spamu</a> smaže automaticky.
cs_CZ[2]: Spam starší než %2$d dnů se ze <a href="%1$s">složky spamu</a> smaže automaticky.

en: Statistics
cs_CZ: Statistiky

en: Stats response could not be decoded.
cs_CZ: Statistickou odpověď nebylo možné dekódovat.

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Strictness
cs_CZ: Přísnost

en: Subscription Type
cs_CZ: Typ předplatného

en: Suspended
cs_CZ: Pozastaveno

en: Temporarily disabled.
cs_CZ: Dočasně vypnuto.

en: The API key you entered could not be verified.
cs_CZ: Vámi zadaný klíč API nemohl být ověřen.

en: The Akismet subscription plan
cs_CZ: Předplatné akismet

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
cs_CZ: Nepodařilo se připojit k akismet.com. Přejděte prosím na <a href="%s" target="_blank">náš návod o firewallech</a> a zkontrolujte nastavení serveru.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
cs_CZ: Zadaný klíč je neplatný. Raději jej ještě jednou zkontrolujte.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
cs_CZ: Stav předplatného - aktivní, zrušeno, nebo pozastaveno

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
cs_CZ: Časové období, za které se načítají statistiky. Možnosti: 60 dní, 6 měsíců, vše

en: The value provided is not a valid and registered API key.
cs_CZ: Zadaná hodnota není platným a registrovaným API klíčem.

en: There is a problem with your API key.
cs_CZ: Nastala chyba s vašim klíčem API.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
cs_CZ: K dispozici nebyly žádné komentáře ke kontrole. Akismet kontroluje pouze komentáře ve frontě čekající na schválení.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
cs_CZ[0]: Fronta spamu momentálně obsahuje <a href="%2$s">%1$s komentář</a>.
cs_CZ[1]: Fronta spamu momentálně obsahuje <a href="%2$s">%1$s komentáře</a>.
cs_CZ[2]: Fronta spamu momentálně obsahuje <a href="%2$s">%1$s komentářů</a>.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
cs_CZ: Momentálně je <a href='%s'>fronta spamu</a> prázdná.

en: This comment was reported as not spam.
cs_CZ: Tento komentář byl nahlášen, že není spam.

en: This comment was reported as spam.
cs_CZ: Tento komentář byl nahlášen jako spam.

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
cs_CZ: Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme.</a>.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
cs_CZ: Klíč API tohoto webu je napevno zakódován a nelze jej změnit prostřednictvím rozhraní API.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
cs_CZ: Klíč API tohoto webu je napevno zakódován a nelze jej smazat.

en: Title:
cs_CZ: Název:

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
cs_CZ: Pokud chcete nadále využívat této služby, <a href="%s" target="_blank"> upgradujte na předplatné Enterprise</a>, které zahrnuje neomezené množství webů.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on above.
cs_CZ: Abychom pomohli vašemu webu s transparentností podle zákonů na ochranu soukromí, jako je GDPR, může společnost Akismet zobrazit vašim uživatelům oznámení ve vašich formulářích pro komentáře. Tato funkce je ve výchozím nastavení zakázána, můžete ji však zapnout výše.

en: URL removed
cs_CZ: URL odstraněna

en: Un-spammed by %s
cs_CZ: %s rozhodl, že nejde o spam

en: Upgrade
cs_CZ: Upgradovat

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
cs_CZ: K připojení Akismetu použijte připojení Jetpack.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
cs_CZ: Akismet je nejlepší nástroj na <strong>ochranu webů proti spamu</strong>. Udržuje web zabezpečený i během vašeho spánku. Pro spuštění ochrany přejděte na <a href="admin.php?page=akismet-key-config">stránku nastavení</a>, pro nastavení API klíče.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
cs_CZ: Používán miliony, Akismet je dost možná nejlepší na světě v <strong>ochraně vašeho blogu proti spamu</strong>. Dokonce chrání váš web i když spíte. Abyste mohli začít Akismet používat, aktivujte ho, navštivte stránku nastavení Akismetu a nastavte si svůj API klíč.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
cs_CZ: Akismet, který využívají miliony lidí, je pravděpodobně nejlepším způsobem <strong>ochrany vašeho blogu před spamem</strong> . Váš web je plně nakonfigurován a chráněn, i když spíte.

en: View comment history
cs_CZ: Zobrazit vývoj změn komentáře

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
cs_CZ: Nemůžeme zpracovat vaši platbu. Zkontrolujte prosím <a href="%s" target="_blank">podrobnosti platby</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
cs_CZ: Sbíráme informace o komentujících na stránkách, které použivají naši anti-spam službu Akismet. To, kolik dat zpracujeme, záleží na uživateli, jak Akismet nastaví, ale obvykle je to IP adresa, user agent, referrer a URL stránky (spolu s ostatními daty poskytnutými přímo komentujícím, jako např. jméno, uživatelské jméno, e-mail a komentář samotný).

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
cs_CZ: Chtěli byste <a href="%s">zkontrolovat nevyřízené komentáře</a>?

en: You are connected as %s.
cs_CZ: Jste připojeni jako %s.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
cs_CZ: Můžete nám pomoci v boji proti spamu, upgradovat svůj účet a <a href="%s" target="_blank">přispět nám drobnou částkou</a>.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
cs_CZ: Nemáte předplatné Akismet.

en: You don't have permission to do that.
cs_CZ: K tomu nemáte oprávnění

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
cs_CZ: Pro aktivaci služby Akismet, musíte zadat klíč API.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Plus subscription.
cs_CZ: Používáte Akismet Plus používáte na příliš mnoha webech.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Plus subscription allows.
cs_CZ: Používáte Akismet na více webech, než vám vaše Plus předplatné umožňuje.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
cs_CZ: Váš Akismet plán byl zrušen.

en: Your Akismet subscription is suspended.
cs_CZ: Vaše Akismet předplatné je pozastaveno.

en: Your Plus subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Plus subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
cs_CZ: Vaše Plus předplatné umožňuje použití Akismetu pouze na jednom webu. Dokupte si <a href="%s" target="_blank">doplňkové Plus předplatné</a> nebo přejděte na předplatné Enterprise, které je dostupné pro neomezené množství webů.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
cs_CZ: Váš webový werver nemůhl provést SSL požadavek; kontaktujte vašeho webhostera a zeptejte se jak přidat podporu pro SSL požadavky.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
cs_CZ: Váš firewall možná blokuje Akismet. Kontaktujte svého webhostera a okažte jej na <a href="%s" target="_blank">náš návod o firewallech</a>.

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
cs_CZ: Váš web se nemůže spojit se servery Akismetu.

en: Your subscription for %s is cancelled.
cs_CZ: Vaše předplatné pro %s je zrušeno.

en: Your subscription for %s is suspended.
cs_CZ: Vaše předplatné pro %s je pozastaveno.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
cs_CZ: Váš webhoster nebo administrátor serveru vypl PHP funkci <code>gethostbynamel</code>.<strong>Akismet do její aktivace nemůže správně pracovat.</strong> Kontaktujte prosím svého webhostera nebo správce firewallu a dejte jim následující <a href="%s" target="_blank">informace o systémových požadavcích Akismetu</a>.
